Poročilo obiska ustvarjalne platforme INDE @Koper (SLO)
Poročilo od dne 2.4.2015 (Koper – INDE)
V mrzlem decembru prešnjega leta smo prvič slišali o ustvarjanju skvoterske iniciative na naši obali. Preko socialnih omrežij je bilo razvidno, da program nakazuje nekaj drugega kot čisto običajno lets go get drunk skvotič sceno. Kot je za našo kokoš omejene velikosti že značilno smo kaj hitro prišli v stik z ljudmi, ki so dvignili prah iz stare tovarne betonskih izdelkov, kjer so imeli nekoč možnost zaposlitve tudi gibalno ovirani.
Debata o tem kakšni so njihovi cilji v prihodnosti je hitro pripeljala do ugotovitve, da imajo njihovi prostori nekaj podobnega v krvi z našimi iz kreativnega centra Poligon, ki že več kot leto dni oživlja dušo in telo stare Tobačne tovarne. No pogovor je dobil smiselen epilog, da se tam predstavi ekipa POTI-POTI.org, ki deluje znotraj Poligon MakerLaba.
Napakirali smo nekaj rekvizitov iz naših prostorov v upanju, da renoviranim prostorom propadle tovarne v Kopru, povrnemo tudi pozabljeni utrip proizvodnje izdelkov. Povabili smo tudi Lucijo, ki skrbi, da naši produkti pridobijo estetski privdih v zunanji podobi in Nino, ki je slikovno udejanjila naš popoldansko večerni podvig na obali.
87 korakov je potrebnih, da se od parkirišča sprehodiš mimo bivše kontrolne kabine z rampo do urejenih prostorov koprskega skvota. Na vsakem koraku te spremljajo razbitine stare upostošene tovarne in kaj kmalu ti postane jasno koliko znoja je morala ekipa spraviti skozi pore svoje kože, da so spravili vse v red in vaservago. V racionalno preurejenih prostorih bivše menze se je že zbralo nekaj ljudi, v glavnem so vsi pripravljali stvari za dogodek in pomagali drug drugemu. V ozadju je bilo slišati manjši hrup agregata, ki je skrbel za napajanje projektorja in v glavnem preprečeval temo v prostoru.
Ko se je nabrala 60 noga množica smo najprej prisluhnili predavanju Sandra Fanellija. Soočal nas je s problemi, kako preživeti eksponentni razvoj tehnologij, ki ga veliki giganti vsiljujejo potrošnikom pod geslom » to morate imeti «. Razvila se je burna debata o tem, kdo ima vajeti v svojih rokah pri tej igri. Po krajšem odmoru smo prišli na vrsto mi. Najprej smo podelili manjše presenečenje na temo Velikonočnih praznikov, nato pa je Ra predstavil svoj ducat tednov dolg boj z oklesteno verzijo 3D tiskalnika SmartRap, ki je predvsem prizaneslivejša debelini naše/vaše denarnice.
Jeziki so se dokončno razvozlali ob predstavitvi načel 3. industrijske revolucije in coworkinga/sodela, kot primer uspešne prakse znotraj kreativnega centra Poligon. Prikazali smo nekaj primerov sVoDoBne uporabe digitalnih tehnologij, katerim skrbno sledi tudi naš program. Odprtokodni sistemi in ogromne baze podatkov, ki jih istomisleči uporabniki delijo na spletu, nam omogočajo, da počasi plujemo v neodvisnost od velikih tehnoloških grebatorjev. Zgodbe njihovih pogodbenikov pričajo o zaskrbljujočih družbenih razmerah, ki so številnim neformalno spremenili stalni naslov prebivališča, saj več časa preživijo pri svojem delodajalcu kot doma z najbližjimi. Poraja se skrb paradoksa, da bo nekoč za izdelek, ki naj bi olajšal življenje vsem nam, trpelo več ljudi, kot pa obstaja tistih, ki si ga bodo lahko privoščili.
Po predstavitvi smo se še malo podružili, zdelo se je, da smo vsi skupaj v ogrevalni hišici na začetku strme smukaške proge, vendar je bil naš vmesni čas že presentljivo dober.
Verjamemo, da lahko nekaj namenskih strojev in odprtokodno tehnološko načelo za vsako selo, eksponentno vpliva na razvoj družbe pod geslom From Global Zero to Personal Hero.
Hvala ustvarjalni platformi INDE za povabilo. Cenimo njihov trud in delo predvsem pa motivacijo na kateri gradijo svoj program ter jim želimo svetlo prihodnost brez agregatov. http://www.indeplatforma.org/
Lep pozdrav,
ekipa POTI-POTI.org